Egy Optikus Dinasztia Születése
(Forrás: jozsefvaros.hu)
Felkészülésként körülnéztem a Corvin Pláza hatalmas szemüvegüzletében, lássam, hol tart a világ az optikus szakmában. A Práter utcában régimódi műhelyre számítottam, így meglepetés volt, hogy a kis üzlet fényes kirakata mögött ugyanazt a modern világot találtam, csak kicsiben.
„1966-ban, 14 évesen kerültem ide tanulónak. Itt laktunk szemben a József körúton, de ez lett a második otthonom, mert a tulajdonos hamar a bizalmába fogadott, s szinte apámként tekintettem rá. Nem volt kétséges ezután, hogy ezt a szakmát választom. Akkor még csak a bejárati oldal volt az üzleté. A mostani kisraktárban volt a műhely, ahol hárman zsúfolódtunk másfél méternyi helyen, de napi ötven szemüveget is elkészítettünk. Alig voltak gépek, azok is egyszerűek voltak, mint a mosógépmotorral hajtott lencsecsiszoló. Ma egy high-tech automatával csiszoljuk a lencséket, emberi kéz érintése nélkül” – meséli Vágássy úr. „A jó optikusnak ma is tudnia kell a mesterség régi fortélyait, mert enélkül például javítást nehezen tud vállalni. A multinál nincs ilyen szaktudás, ha valami elromlik vagy megsérül, csak újat tudnak adni. Sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy új szemüveget vegyenek, főleg ezen a környéken. Ezért tanultam meg ezt is” – szól közbe Balázs. A boltnak hosszú és drámai története van, ami lassan bontakozik ki Vágássy úr elbeszéléséből. Az üzlet valójában közel 90 éves múltra tekint vissza. A két világháború közt alapította Nagy Sándor, aki üzletét az Üllői út elején nyitotta meg.
A háborúban kibombázták, és ő mindent újrakezdett a Corvin közben. 56-ban ez az üzlet is kiégett. Mindene odalett, de harmadszor is a semmiből teremtett újra mindent a tanácstól kapott Práter utcai kicsiny boltban, ahol most vagyunk. A régi mesternek csak a szaktudása maradt meg, de ez elég volt ahhoz, hogy mindent újra és újra felvirágoztasson. Vágássy úr története Nagy Sándor látszerészének a folytatása, olyannyira, hogy az alapító unokája is velük dolgozik.
Generációkon át összegyűjtött szaktudás, a mesterség iránti szenvedély, szorgalom, türelem és kitartás, az emberek szeretete, becsület, pénzügyi hozzáértés, vállalkozói ismeretek, folyamatos önképzés – a beszélgetésnek számomra ez a tanulsága. Nem csak a város támogatása, ilyen elkötelezettségű emberek is kellenek, ha fel akarjuk éleszteni a dolgos mesterek és kereskedők életteli Józsefvárosát.
Szöveg: Bányay Géza; Fotó: Ványi Ákos
Forrás: Józsefváros.hu